uvi
13 دی 1401 - 20:24

آمریکا و کره جنوبی به استفاده کره‌شمالی از سلاح اتمی پاسخ می دهند

یک سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید امروز اعلام کرد: آمریکا و کره جنوبی به استفاده کره‌شمالی از سلاح اتمی پاسخ هماهنگ و مؤثر می دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آژانس فرانس پرس، یک سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید امروز سه شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: «یون سوک یول» رئیس جمهور کره جنوبی و «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا از تیم های خود خواسته اند تا برای یک واکنش هماهنگ و موثر به طیف وسیعی از احتمالات، از جمله استفاده کره شمالی از سلاح هسته ای برنامه ریزی کنند.

به گزارش این رسانه، شورای امنیت ملی آمریکا پس از بُروز سردرگمی هایی در گزارش های رسانه ای در خصوص واکنش سئول و واشنگتن به موضوع واکنش ها به ادعای تهدید هسته‌ ای از سوی پیونگ یانگ، در این خصوص سخن گفته است.

شب گذشته اعلام شده بود که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفته است که این کشور در حال حاضر مذاکره ای با کره جنوبی برای برگزاری رزمایش هسته‌ ای مشترک ندارد.

جو بایدن در پاسخ به سوال خبرنگاران در کاخ سفید پیرامون اینکه آیا ایالات متحده هم اکنون برگزاری تمرین هسته ای مشترک با کره جنوبی را بررسی می‌کند یا خیر، گفت: نه

این در حالی است که در ادامه افزایش تنش ها در شبه‌ جزیره کره، «یون سوک‌یول»، رئیس‌ جمهور کره جنوبی پیش از این اعلام کرده بود که سئول در حال تدارک رزمایش هسته‌ ای مشترک با آمریکاست.

رئیس‌جمهور کره جنوبی در این باره در گفتگو با روزنامه «چوسون ایلبو» گفته بود: برای مقابله با تهدیدهای کره شمالی، سئول برای انجام رزمایش‌ های مشترک با مشارکت نیروهای هسته‌ ای آمریکا، در حال گفتگو با واشنگتن است.

به گفته یون سوک‌یول «ایده تأمین چتر هسته‌ای یا بازدارندگی گسترده آمریکا برای کره جنوبی، افکار عمومی کره جنوبی را راضی نمی‌کند. مفهوم چتر و بازدارندگی هسته‌ای در گذشته، نوعی آماده‌سازی علیه اتحاد جماهیر شوروی و چین بود؛ یعنی قبل از اینکه کره شمالی مجهز به سلاح هسته‌ای شود.»

در سال ۲۰۲۲، کره شمالی تاکنون در کل بیش از ۳۰ آزمایش موشک بالستیک انجام داده است. مقامات پیونگ‌یانگ تأکید دارند که آزمایش‌های موشکی آنها در پاسخ به تحریکات و تنش‌هایی است که آمریکا و کره جنوبی انجام می‌دهند.

واشنگتن و سئول اخیراً رزمایش مشترکی را در نزدیکی مرزهای کره شمالی انجام دادند که در بخشی از آن ژاپن نیز حضور داشت. مقامات کره جنوبی و آمریکا در هفته‌های اخیر بارها مدعی شدند که کره شمالی برای انجام هفتمین آزمایش اتمی آماده می‌شود. کره شمالی از سال ۲۰۱۷ تاکنون آزمایش اتمی انجام نداده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 953257